Aktuálne na Dropom kráľovstve

Living Lab Dropie - Modelové centrum pre zmenu klímy

Living Lab Dropie - Modelové centrum pre zmenu klímy

Stredisko environmentálnej výchovy Dropie sa stane vďaka podpore z nórskych grantov živým laboratóriom pre zmenu klímy.

15.6. navštívili SEV Dropie vzácni hostia, veľvyslanec nórskeho kráľovstva na Slovensku, jeho excelencia Terje Theodor Nervik a generálny riaditeľ SAŽP Michal Maco, ktorí podpísali zmluvu o podpore strediska . Stredisko pre zmenu klímy a environmentálnu výchovu (Living Lab) v Dropie využíva grant vo výške 1 200 000 eur od Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom grantov EHP a Nórskych grantov. Projekt je spolufinancovaný zo štátneho....Spoznaj príbeh krajiny Lúk - Slnovrat na Dunaji 2021

Spoznaj príbeh krajiny Lúk - Slnovrat na Dunaji 2021

Pozývame malých i veľkých, aby spoznali príbeh krajiny Lúk prostredníctvom questu "Zlatá záhrada", dokumentárneho filmu o Ostrovných Lúkach a diskusie, výstavy a praktických aktivít.

Otvorený deň v SEV Dropie sa koná 4. 6. (pre organizované žiacke skupiny) a 5. 6. (pre verejnosť) 2021. Odporúčame vopred sa registrovať, kontaktovať nás môžete na telefónnych číslach uvedených v kontaktoch. 

Tešíme sa na stretnutie s vami !Súťaž HYPERICUM 2021

Súťaž HYPERICUM 2021

Milí pedagógovia a žiaci,
tento rok plánujeme našu každoročnú súťaž Hypericum 2021 zrealizovať 21.mája 2021 v SEV Dropie!
Prihlasovať svoje súťažné tímy môžete....

Starý Žitný ostrov -online výstava historických fotografií

Starý Žitný ostrov -online výstava historických fotografií

V nasledujúcich dňoch by sme vám radi predstavili zaujímavé miesta Naturparku Dolný Žitný ostrov. Naturpark je neformálne zoskupenie partnerov s cieľom predstavenia a spoznávania prírodného, kultúrneho, historického a gastronomického dedičstva regiónu. Cez rôzne spoločné programy budeme rozvíjať lokálny turizmus, podporovať vzdelávanie a výchovu a zaujímavým spôsobom spoznávať región. Táto aktivita bola realizovaná vďaka projektu SKHU/1601/1.1/258 s názvom „Taste of Danubian Nature“.

Pripravili sme sériu historických pohľadníc o Dolnom Žitnom ostrove a výstavnú kolekciu Starý Žitný ostrov na fotoplátnach,....


Pexeso Tajomstvá hávede a Z vtáčej ríše Podunajska

Pexeso Tajomstvá hávede a Z vtáčej ríše Podunajska

    

Národný projekt Informačné aktivity v oblasti ochrany prírody a krajiny nám umožnil realizáciu aktivity "pexesá", z ktorých vznikli 3 verzie - Tajomstvá hávede (SJ/AJ), Undorító élőlények (HU) a Z vtáčej ríše Podunajska (SJ/HU).

Na ich tvorbe (od návrhu až po tlač) sa okrem odborných pracovníkov SEV Dropie podieľalo viacero osôb, ktorým touto cestou ďakujeme za spoluprácu: fotografie poskytli - Gábor Fűri, Zsolt Riflik, Jozef Chavko, Ján Svetlík;....


Čakanie na zelenkavú vôňu vŕbových hláv - reportáž a kvíz o mokradiach

Čakanie na zelenkavú vôňu vŕbových hláv - reportáž a kvíz o mokradiach

Na Svetový deň mokradí ponúkame pekný príbeh o dávnej krajine Lúk na Dolnom Žitnom ostrove. O krajine, kde kedysi vládla voda a bola plná života. O krajine, ktorú by sme teraz veľmi potrebovali.
Ak nie si zvedavý na príbehy z krajiny Lúk, nečítaj to:) je dlhý a obrázkov málo. Ale keby si chcel  vyskúšať náš kvíz o mokradiach Dolného Žitného ostrova, tento článok ti môže poskytnúť cenné odpovede.
Za článok v Pravde, Víkendová príloha 23.1.2021, ďakujeme Andrejovi Barátovi:

....

Klimatické desatoro Psíčka a Mačičky

Klimatické desatoro Psíčka a Mačičky

Klimatické zmeny a zmierňovanie ich dopadov patrí k témam, ktoré sú v súčasnosti bežné, priam na dennom poriadku u každého, komu na svojom prostredí a kvalite života záleží. Tieto zmeny prinášajú so sebou aj veľké výkyvy počasia, ktoré spôsobujú škody napr. v poľnohospodárstve, ale nepriaznivo pôsobia aj na človeka samotného. Síce človek sám nedokáže počasie ovplyvniť, môže urobiť veľa pre zmiernenie dopadov klimatických zmien, napríklad aj prístupmi, ktoré sme zhrnuli v "Klimatickom desatore Psíčka a Mačičky"!
Čítajte viac o....


Projekt LIFE Ostrovné lúky sa ukončil

Projekt LIFE Ostrovné lúky sa ukončil

Projekt LIFE Ostrovné lúky zahŕňal nespočetné množstvo aktivít smerujúcich k aktívnej ochrane druhov vtákov európskeho významu: strakoša kolesára (Lanius minor), ľabtušky poľnej (Anthus campestris) a sokola červenonohého (Falco vespertinus) v Chránenom vtáčom území Ostrovné lúky, kde sa nachádza aj naše Stredisko environmentálnej výchovy Dropie.

V spolupráci s BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) sme počas šiestich rokov aktívne pracovali na ochrane spomenutých druhov zavedením vhodného manažmentu územia v poľnohospodárskej krajine a obnovením hniezdnych a potravných biotopov cieľových druhov, a to zavedením....Súťaž "Tvorivý pedagóg"

Súťaž "Tvorivý pedagóg"

Radi by sme Vám povedali o možnosti zapojiť sa do projektu, ktorý je určený pre učiteľov. Súťaž vyhlasuje Slovenská agentúra životného prostredia, ide o projekt "Tvorivý pedagóg", v ktorom dávame priestor práve učiteľom, aby využili svoju tvorivosť/nápady a pokúsili sa vytvoriť pracovný alebo metodický list na tému ODPADY. List môže byť vo forme aktivít, grafického spracovania, vo forme kvízu, príbehu, rozprávky atď. Záleží pre ktorú kategóriu je list/aktivita venovaná. Tvorivosti sa medze nekladú. Dané aktivity a úlohy potom spracujte do....


Víkend otvorených parkov a záhrad - SEV Dropie sa zapojilo krátkym video shotom

Víkend otvorených parkov a záhrad - SEV Dropie sa zapojilo krátkym video shotom

Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorý je celoslovensky organizovaný Národným Trustom n.o., sa tento rok uskutočnil v náhradnom termíne 9.-11.2020. Otvorené boli niektoré parky a záhrady, mnohé tak nemohli urobiť kvôli zvýšeným protipandemickým opatreniam.

SEV Dropie sa každoročne do víkendu parkov a záhrad zápaja, avšak tento rok sa Prírodná ukážková záhrada mohla popýšiť svojou novou záhradou, pocitovým chodníkom a ďalšími novými prvkami tiež len online formou. Krátku upútavku a pozvánku do SEV Dropie v ďalšej sezóne si môžete pozrieť tu: 

....

Hypericum 2020 - termín posunutý kvôli protipandemickým opatreniam v SEV Dropie

Hypericum 2020 - termín posunutý kvôli protipandemickým opatreniam v SEV Dropie

Vážení pedagógovia, milí žiaci,

touto cestou vám oznamujeme posunutie termínu súťaže Hypericum z dôvodu protipandemických opatrení v SEV Dropie (uzatvorenie areálu do odvolania), ktorá bola plánovaná na 20.10.2020. Súťaž sa prekladá na jar budúceho roka, a pevne veríme, že týmto odkladom získate pre seba aj pozitívum vo forme dlhodobejšej prípravy praktických aktivít, aby ste tak mohli v deň súťaže prezentovať pestrejšiu paletu vytvorených "ostrovov života".

Želáme vám veľa chuti do učenia a výdrž a nadšenie pri realizácii aktivít.

 


Protipandemické opatrenie v SEV Dropie

Protipandemické opatrenie v SEV Dropie

DO odvolania je SEV Dropie pre verejnosť zatvorené kvôli sprísneným protipandemickým opatreniam COVID-19.
Ďakujeme za pochopenie.
 
A Túzokos nyilvánosság előtt zárva tart a megerősített COVID-19 pandémia elleni intézkedések végett.
Megértésüket köszönjük.
....

HYPERICUM 2020 - prihlasovanie na súťaž do 20.9.2020

HYPERICUM 2020 - prihlasovanie na súťaž do 20.9.2020

Srdečne vás pozývame na envirosúťaž Hypericum, ktorá sa tento rok bude konať 20.10.2020 pri príležitosti Medzinárodného dňa stromov, v SEV Dropie, Zemianska Olča.

Súťaž je určená pre žiakov 2.stupňa ZŠ. Ďalšie informácie získate na: lilla.szaboova@sazp.sk, taktiež je možné sa touto cestou na súťaž aj prihlásiť.

Aktivita sa realizuje v rámci Národného projektu Informačné aktivity v oblasti ochrany prírody a krajiny.


Environmentálny workshop pre pedagógov 18.9. v SEV Dropie

Environmentálny workshop pre pedagógov 18.9. v SEV Dropie

Pozývame vás na environmentálny workshop pre pedagógov EV, biológie, prírodovedy a iných prírodných vied, odborníkov a pracovníkov v oblasti EV "Ako sa to robiť dá!", ktorý sa uskutoční 18.9. 2020 v SEV Dropie, Zemianska Olča.

Workshop sa bude týkať hlavne praktických aktivít a noviniek v oblasti EV a zároveň bude „inštruktážou“ k súťaži Hypericum, ktorá sa uskutoční 20.10.2020 taktiež v SEV Dropie, Zemianska Olča.

Budete mať možnosť podrobne sa oboznámiť s podmienkami a pravidlami tohtoročnej súťaže, a niektoré....


Leto na Lúkach so SEV Dropie

Leto na Lúkach so SEV Dropie

Leto na Lúkach sa stáva tradíciou. V dňoch 10.-14.8.2020 sa v SEV Dropie už druhýkrát zišla mládež, malí i dospelí z okolitých obcí, aby znova prežili spolu Leto na Lúkach.
 

Leto na Lúkach. t.j. výskumnícky workshop pre deti, sa realizuje v rámci NP HA3 Informačné aktivity v oblasti ochrany prírody a krajiny, ktorú zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia. Cieľom wokrshopov je, okrem spoznávania okolitej prírody a krajiny, aj oboznámiť sa s regionálnymi zvykmi, tradíciami, pamiatkami, kultúrou, resp. získať....


HYPERICUM 2020 - prebieha prihlasovanie na súťaž !!!

HYPERICUM 2020 - prebieha prihlasovanie na súťaž !!!

Envirosúťaž Hypericum sa uskutoční 20.10.2020 v SEV Dropie, Zemianska Olča. Súťaž je určená pre 2.stupeň základných škôl. Prihlasovanie na súťaž prebieha aj v letných mesiacoch, najneskôr však do 25.9.2020 !

Dávame vám do pozornosti zmeny týkajúce sa realizovania praktických aktivít, ktoré sú v rámci súťaže taktiež hodnotené. Praktické aktivity "Ostrovy života" môžu súťažné družstvá uskutočňovať už aj počas letných mesiacov, ale aj na jeseň, v školskom roku 2020/2021.

Záujemcovia o súťaž nás môžu kontaktovať e-mailom: sev-dropie@sazp.sk alebo telefonicky na tel.č.....


SEV Dropie znova otvorí svoje brány 15.6.2020 !!!

SEV Dropie znova otvorí svoje brány 15.6.2020 !!!

Milí návštevníci a milovníci prírody, srdečne vás očakávame v pracovných dňoch od 10.00 do 15.00 hody a každú nepárnu sobotu od 10.00 do 18.00 hod. V tieto dni vám za pomoci Sprievodcu drop Karči rozpovie "Príbeh krajiny a spomínané soboty budete mať možnosť využiť Lúčny expres (koník Hamvas s vozom a pohoničom) od 16.00, ktorý vás prevedie krajinou Ostrovných lúk. Sprievodca je k dispozícii v slovenskom, maďarskom a anglickom jazyku, v prípade záujmu o lektorovanú exkurziu, je nutné ju 3....


"OSTROVY ŽIVOTA"

"OSTROVY ŽIVOTA"

V súčasnosti miznú z nášho okolia niekedy bežné druhy ako lastovičky, jarabice, motýle či chrústy. Na stratu biodiverzity má vplyv aj prebiehajúca klimatická zmena, ale hlavnou príčinou sme my, ľudia, naše potreby, činnosť a túžba po neustálom raste.
Dobrou správou je, že podporiť biodiverzitu vo svojom okolí môžeš aj ty, veľmi jednoduchým spôsobom. My ti ukážeme, ako to robíme my! Môžeš sa inšpirovať. Pod názvom „OSTROVY ŽIVOTA“ budeme pravidelne uverejňovať „fotopostupy“ aktivít, ktoré by....


OTESTUJ SI VEDOMOSTI - HYPERICUM 2020

OTESTUJ SI VEDOMOSTI - HYPERICUM 2020

K súťaži Hypericum 2020 sme pre vás pripravili vedomostné otázky, ktoré vo veľkej miere obsiahnu témy súťaže. Môžete si nimi otestovať svoju úroveň vedomostí v oblasti environmentálnej výchovy. Otázky sú určené nielen pre súťažné tímy, ale aj pre pedagógov, environmentalistov, laickú verejnosť a pre každého, kto sa o ochranu prírody a životné prostredie viac zaujíma.

Otázky budú uverejňované každý pondelok na FB stránke SEV Dropie. Či ste správne úlohy vyriešili, si môžete skontrolovať vždy v nedeľu príslušného týždňa, taktiež na....


POZOR ZMENA - HYPERICUM 2020, 20.október

POZOR ZMENA - HYPERICUM 2020, 20.október

Environmentálna súťaž Hypericum 2020 sa uskutoční 20.októbra. Súťaži bude predchádzať inštruktážny workshop pre pedagógov "Ako sa to robiť dá!", ktorého náhradný termín bude v predstihu uvedený (plánovaný workshop 16.3.2020 v Kolárove, ako sa uvádza na info plagáte, bol z dôvodu momentálnej nepriaznivej situácie zrušený).

Témou súťaže budú tento rok "Klimatické zmeny a strata biodiverzity". Súťaž bude pozostávať z teoretickej a praktickej časti. Teoretická časť bude obsahovať tematické okruhy z oblasti botaniky a zoológie, a v praktickej časti si....


Zážitkový areál v SEV Dropie

Zážitkový areál v SEV Dropie

SEV Dropie otvorí tohtoročnú návštevnú sezónu už čiastočne v novom šate, a to vďaka viacerým novým prvkom, ktoré sú súčasťou zážitkového areálu vybudovaného v rámci projektu SKHU/1601/1.1/258/NATUR/DANUBEPARKS/Chute Podunajskej prírody v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko. Projekt umožnil vybudovať v areáli nový outdoorový priestor - altánok s trstinovou strechou, pocitový chodník, objekty pre hospodárske zvieratá a malú detskú fotopozorovateľňu vtáctva, v ktorej bude umiestnená IP kamera. Fotopozorovateľňa s krmítkom dotvára interaktívny náučný chodník a zároveň slúži ako malé detské....


Festival vody 2019 - SAŽP SEV Dropie ako člen poroty

Festival vody 2019 - SAŽP SEV Dropie ako člen poroty

10.12.2019 aj SEV Dropie malo možnosť byť rozhodujúcim členom poroty na Festivale vody 2019, ktorý každoročne organizuje Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Tento rok to bol už desiaty ročník súťaže, ktorej sa zúčastnili žiaci základných škôl z celého Slovenska. Prezentovali svoje projekty na rôzne témy v spojitosti s vodou, ktorej máme, bohužiaľ, zo dňa na deň menej... Rozhodovanie o umiestneniach v dvoch kategóriách nám dalo zabrať, lebo žiacke spracovania tém boli naozaj pútavé, inovatívne a mnohé na pomerne vysokej odbornej úrovni.....


Trstinový altán - "Chute podunajskej prírody"

Trstinový altán - "Chute podunajskej prírody"

SEV Dropie má novú stavbu - altán s trstinovou strechou, s kapacitou 80 osôb, ktorý sa postavil v rámci projektu SKHU/1601/1.1/258/NATUR/ DANUBEPARKS - Program spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko a do užívania bol odovzdaný 28.11.2019. Svojou prítomnosťou nás na podujatí poctil štátny tajomník MŽP SR, pán Norbert Kurilla a generálny riaditeľ SAŽP, pán Richard Müller. Hosťami dňa boli aj ďalší pracovníci SAŽP, starostovia obcí dolného Žitného ostrova, zástupcovia škôl, a samozrejme miestni obyvatelia a známi. Program dňa nám....


"Zelená sieť v škole" Metodický deň v Komárne 23.10.2019

"Zelená sieť v škole" Metodický deň v Komárne 23.10.2019

Dňa 23.10.2019 organizuje SEV Dropie v spolupráci s MPC v Komárne metodický deň "Zelená sieť v škole" - environmentálny workshop pre pedagógov (nielen ekológov a environmentalistov!!!). Záujemcovia sa môžu prihlasovať na stránke MPC

 

Projekt LIFE12 NAT/SK/001155

Ochrana vtákov v CHVÚ Ostrovné lúky

POZVÁNKA

Stredisko environmentálnej výchovy Dropie

a

Metodicko-pedagogické centrum v Komárne

Vás pozývajú na

„Zelená sieť v škole“

Environmentálny workshop pre pedagógov

 

Termín: 23.október  2019

Miesto realizácie: Metodicko-pedagogické....


ENVIROHRY 2019

ENVIROHRY 2019

Envirohry 2019 boli realizované v rámci projektu LIFE12 NAT/SK/001155 Ochrana vtákov v CHVÚ Ostrovné lúky. Hostiteľom bola Slovenská agentúra životného prostredia a konali sa 26.-27.9. v SEV Dropie. "Háveď okolo nás" bola téma tohto ročníka, ktorá sa účastníkom priblížila interaktívnou exkurziou po SEV Dropie. Tí mali možnosť "nahliadnuť" do sveta lúk, hmyzu, vtáctva a liečivých bylín, ale tiež si aj prakticky mohli vyskúšať odchyt nočného hmyzu. Každý jeden účastník si mohol taktiež "rozšíriť svoje obzory" pozorovaním nočnej oblohy a plejádou....


3. výskumnícky workshop

3. výskumnícky workshop

Cieľom 3. výskumníckeho workshopu národného projektu Zlepšovanie informovanosti a poskytovanie poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku – Leto na Lúkach - bolo nielen poskytnúť účastníkom množstvo užitočných informácií a poznatkov v oblasti ochrany prírody a kultúrnych a historických pamiatok, ale hlavne obnoviť malú sakrálnu pamiatku – božiu muku - v blízkosti SEV Dropie. Účastníci workshopu, deti z obcí Sokolce, Zemianska Olča, Kolárovo a Bodzianske Lúky, ukázali svoje zručnosti a nadanie v malých pracovných skupinách, v rámci ktorých nanovo postavili  božiu muku, navrhovali a tlačili....


2. výskumnícky workshop

2. výskumnícky workshop

15.-17.júla sa ďalšieho workshopu zúčastnilo 50 mladých výskumníkov z Kolárova a Serede, ktorí sa venovali vodnému a lúčnemu ekosystému okolitej krajiny, ale tiež v nemalej miere aj starostlivosti o svoje blízke okolie. Populárny bol odchyt živočíchov z jazierka a následné pozorovanie mikroskopom (korčuliarka, potápnik), ale ukázal sa na brehu jazierka aj poskakujúci skokan hnedý, ktorého je možné uzrieť veľmi zriedkavo. Na lekne oddychovalo niekoľko jedincov skokana zeleného, ktorí sa nenechali prieskumom rušiť. Prechádzku poľnou cestičkou k sakrálnej pamiatke obohatilo spoznávanie....


Deň Dunaja - Danube Day

Deň Dunaja - Danube Day

Deň Dunaja – Danube Day, ktorý sa konal 27.6.2019, organizoval v Slovenskej republike MVO BROZ pri príležitosti odovzdávania ocenení Dunajského majstra umenia. Na podujatí boli prítomné vybrané školy, ktoré sa do súťaže zapojili a rezortné organizácie (Slovenská inšpekcia životného prostredia, Slovenský vodohospodársky podnik, SAŽP SEV Dropie, SMOPaJ, SBM, ZOO Bojnice, ŠOP SR, SHMÚ, SIŽP, a WWF Danube-Carpathian Programme, ktoré vo svojich stánkoch prezentovali súťažno-edukačné aktivity. Tento deň bol výnimočný aj tým, že podujatie svojou návštevou poctil aj minister....


1. výskumnícky workshop

1. výskumnícky workshop

1. výskumnícky workshop v rámci NP HA3 - Zlepšovanie informovanosti a poskytovanie poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku - sa konal 19.-21.júna 2019 v SEV Dropie. Workshopu sa zúčastnili žiaci rôznej vekovej kategórie zo ZŠ Zemianska Olča. Workshop sa zameral na spoznávanie okolitej prírody Dolného Žitného ostrova a prírodnín z nej a na lúčny ekosystém v SEV Dropie. Účastníci interaktívnou formou spoznávali liečivé bylinky, ale aj okrasné rastliny a porasty lúk v CHVÚ Ostrovné lúky, ochutnali limonádu....


Nórska delegácia

Nórska delegácia

V SAŽP SEV Dropie pripravujeme v spolupráci s nórskymi partnermi Bjerknes Centre for Climate Research a mestom Trondheim spoločný projekt- Climate Change Living Lab in CEE Dropie. 14. mája nás navštívil Nórsky veľvyslanec p. T. Theodor Nervill so zástupcami z Nórskej  agentúry životného prostredia,  Riaditeľstva pre vodné zdroje a energetiku, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a MŽP SR. Návšteva sa týkala spoločného projektového zámeru Climate Change Living Lab in CEE....


Víkend otvorených parkov a záhrad 2019

Víkend otvorených parkov a záhrad 2019

Víkend otvorených parkov a záhrad v SEV Dropie mal tento rok obdivuhodnú návštevnosť. Desiatky a desiatky milovníkov prírody a záhrad prichádzali prvý júnový víkend do Prírodnej ukážkovej záhrady v SEV Dropie z rôznych kútov Podunajska, od Šamorína po Levice a od Myjavy až po Komárno. Hlavnou témou ročníka 2019 bola Záhrada a jej živočíšna ríša. Pre SEV Dropie sa lepšia téma vymyslieť nemohla- snažíme sa budovať svoju ukážkovú záhradu ako pestré spoločenstvo spokojných obyvateľov a návštevníkov. Do podujatia sa tento rok zapojilo....


Metodický deň v Dunajskej Strede 4.6.2019

Metodický deň v Dunajskej Strede 4.6.2019

Metodický deň pre školy a metodické centrá ku školskému programu Enviróza  sa uskutočnil v Žitnoostrovskom osvetovom stredisku v Dunajskej Strede. Metodického dňa sa zúčastnilo 18 pedagógov z okolitých okresov, ktorí sa dozvedeli informácie o možnostiach zapojenia sa do školských environmentálnych programov SAŽP (Enviróza, Ekostopa, Poznávame hrou a i.).  Vedúca SEV Dropie - Katarína Vajliková taktiež priblížila účastníkom tému Zelené siete na školách formou prezentácie a praktických ukážok.


Deň prírodných vied v Kolárove 10.6.2019

Deň prírodných vied v Kolárove 10.6.2019

Deň prírodných vied v Kolárove sa uskutočnil v rámci podujatí Slnovratu na Dunaji. Organizovalo ho Združenie milovníkov vtáctva a prírody v Kolárove v spolupráci s Ochranou dravcov na Slovensku. Cieľom akcie bolo, aby mladší a starší žiaci škôl mesta Kolárovo spoznali rastlinnú a živočíšnu ríšu oblasti Dögös v Kolárove. Odborníci z rôznych prírodných vied prednášali, vysvetľovali a názorne ukazovali zaujímavosti o druhoch žijúcich v tejto lokalite.  SEV Dropie sa zapojilo do aktivít ukážkami prírodnín z Dolného Žitného ostrova  a prednáškou o najťažšom lietajúcom vtákovi – dropovi fúzatom, ktorý ešte v nedávnej....


Hypericum 2019

Hypericum 2019

V tomto roku bola súťaž Hypericum výnimočná a zaujímavá nielen témou, ale aj tým, že oslavovala svoje 20. narodeniny. V SEV SAŽP Dropie sa stretlo 22.5. - na Deň biodiverzity – 14 škôl zo 4 okresov Podunajska a svoje znalosti týkajúce sa predovšetkým flóry a fauny Žitného ostrova, jeho environmentálnych problémov a výnimočností mohli trojčlenné družstvá ukázať pred porotou. Skúšajúca porota bola zastúpená Slovenskou agentúrou životného prostredia, Strediskom environmentálnej výchovy SAŽP Dropie, Bratislavskou regionálnou ochranárskou spoločnosťou, Ochranou dravcov na Slovensku, Chránenou....


Seminár - Zelené siete - MPC Nitra

Seminár - Zelené siete - MPC Nitra

Dňa 5.10.2018 sa uskutočnil v MPC Nitre seminár o inšpiráciách pre praktické aktivity v environmentálnej výchove žiakov ZŠ.

Zelené siete - inšpirácie Vajliková

Zelené siete - praktické aktivity Augustiničová

Fotografie z podujatia si možete pozrieť TU


Hypericum 2018

Hypericum 2018

Ani sme sa nenazdali a je dobojované. Envirosúťaž Hypericum teda jeho 19. ročník pozná svojich víťazov. Kľúčovou témou tohto ročníka bola Poľnohospodárska biodiverzita. Mnohým sa môže zdať, že udržiavanie diverzity v poľnohospodárskej krajine nemá svoj význam. No naopak i poľnohospodárska krajina môže byť životným priestorom pre rôzne druhy rastlín a živočíchov. Nemusí mať vzhľad „mesačnej krajiny“ kde vládnu obrovské monokultúry, umelé hnojivá a poľnohospodárska technika.

Vytváraním tzv. Ostrovov biodiverzity ako sú remízky, lesíky, medze, pastviny, vodné plochy prispievame k zvyšovaniu....


Pozvánka na envirosúťaž Hypericum 2018

Pozvánka na envirosúťaž Hypericum 2018

Stredisko environmentálnej výchovy SAŽP Dropie v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR – Správou CHKO Ponitrie, Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (www.broz.sk), Ochranou dravcov na Slovensku (www.dravce.sk) organizujú 22. 5. 2018 (utorok) na Medzinárodný deň biodiverzity 19. ročník envirosúťaže Hypericum 2018.

Pozvánka - Hyperikum 2018
Propozície - Hyperikum 2018
Záväzná prihláška - Hyperikum 2018


Úspech - Envirorekord sa podaril

Úspech - Envirorekord sa podaril

20. októbra symbolicky na Stredoeurópsky deň stromov sme vysadili 951 stromčekov pozdĺž 9 km ciest v CHVÚ Ostrovné Lúky. Vysádzania sa zúčastnilo 542 dobrovoľníkov a 75 spolupracujúcich subjektov a organizácií. Rekord sa realizoval v rámci projektu LIFE Ochrana vtákov v CHVÚ Ostrovné Lúky v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili!


Prostredníctvom ENVIROREKORDU chceme vrátiť STROMY DO KRAJINY

Prostredníctvom ENVIROREKORDU chceme vrátiť STROMY DO KRAJINY

Stredisko environmentálnej výchovy Slovenskej agentúry životného prostredia - Dropie pripravuje počas Medzinárodného dňa stromov (20. októbra 2017) pokus o vytvorenie ustanovujúceho slovenského envirorekordu vo výsadbe stromov na nelesných plochách v Chránenom vtáčom území Ostrovné lúky.Popri poľných cestách v k. ú. Čalovec, Lipové, Zemianska Olča, Okoličná na Ostrove a Brestovec budú od 10.00 do 14.00 hod zamestnanci SAŽP, dobrovoľníci a ďalšie spolupracujúce organizácie, medzi ktorými nebudú chýbať ani zástupcovia ďalšej rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR - Štátnej ochrany prírody SR,....


Deň otvorených dverí PSA Peugeot

Deň otvorených dverí PSA Peugeot

V sobotu, 24.9.2016 prebehne počas Dňa otvorených dverí PSA Peugeot Citroen Slovakia v Trnave cyklus environmentálnych aktivít venovaní Hávedi a jej tajomstvám. Snahou lektorov bude nadchnúť návštevníkov ku záujmu o tieto živočíchy, predstaviť im ich pozitívne vlastnosti, zaujímavosti a spoločnými silami prispieť k zachovávaniu a zvyšovaniu biodiverzity našich sadov, parkov, záhrad...


Ošetrenie stromov

Ošetrenie stromov

Na piatok 23.9. 2016 sa v SEV SAŽP Dropie plánuje ošetrenie stromov arboristami. Odborné zhodnotenie zdravotného stavu, analýza bezpečnostného rizika a následné zásahy v korunách stromov prispejú k dlhodobej vitalite stromov v areáli a zároveň zabezpečia bezpečný pohyb návštevníkov pod korunami majestátnych topoľov. Vykonaný bude aj zásah na starej čerešni, ktorá si ešte pamätá pôvodných obyvateľov usadlosti.


Nová dažďová záhrada

Nová dažďová záhrada

Utorok, 27.9.2016 sa v SEV SAŽP Dropie založí nová dažďová záhrada. Realizáciu finančne podporilo Green Foundation v rámci svojho projektu Klimatické zmeny. Pri budovaní nám pomôžu žiaci ZŠ Zemianska Olča. Dažďová záhrada je dobrý nástroj na manažment dažďovej vody v sídlach. Pozitívne ovplyvňuje mikroklímu, poskytuje pastvu rôznej hávedi, znižuje prašnosť a obsah peľu v ovzduší.


Ekologická stopa

Ekologická stopa

Nie je nám ľahostajný vplyv SEV SAŽP Dropie na životné prostredie. Preto sme si vyrátali našu ekostopu v každej oblasti. Celková ekologická stopa SEV Dropie v januári 2012 bola 6,9368 globálnych hektárov