A projektről Living Lab
Projekt elnevezése: Klímaváltozási és Környezetnevelési Oktatóközpont (Living Lab) a Túzokoson
Climate change and environment education centre (Living Lab) in Dropie
A program: EEA Grants and Norway Grants
Projekt megvalóslás: folyamat alatt...
Felelős szervezeti egység: SE/OEVVO
A projekt vége: 14.6.2024
Cél:
A klímaváltozás mindannyiunkat érint. Ezért kulcsfontosságú a problémák azonosítása, valamint a megfelelő alkalmazkodási és enyhítő intézkedések kialakítása. Fontos szerepet kell tulajdonítani a klímaoktatásnak, melynek hozzáférhetőnek kell tenni egész társadalom számára. A projekt célja egy példaértékű ökocentrum létrehozása, melyben az alkalmazkodási és mérséklési intézkedések valamennyi módja modellként megtekinthető a nagyközönség számára. És mivel a tartalom ugyanolyan fontos, mint a forma, a projetk keretein belűl létrejön az iskolák számára a klímaváltozás neveléséről és oktatásáról szóló útmutató, megszervezésre kerülnek workshopok a középiskolák illetve egyetemek számára és alkalmazott műhelyfoglalkozások az országban tevékenykedő kulcsfontosságú szereplői számára - önkormányzatoknak, gazdálkodóknak,
A projekt - Klímaváltozási és Környezetnevelési Oktatóközpont (Living Lab) a Túzokoson - 1 200 000 eurós támogatásban részesült Izlandtól, Liechtensteintől és Norvégiától és az EGT alap jóvoltából kerül megvalósításra. Céljai:
Fejlesztési körök:
Work package 1: Living Lab – kültéri intézkedések
- Alkalmazkodási intézkedések VÍZRE - esővíz tározók építése, esővíz újrahasznosítása öblítésre és öntözésre, háztartási és gyökérzónás szennyvíztisztító telep építése, melyel a Túzoki épületekből a háztartási szürkevíz kezelése valósulna meg a Living Lab keretén belül.
- ZÖLD alkalmazkodási intézkedések - esőkert kialakítása, beltéri vagy kültéri zöldfalak kialakítása, zöldtető kialakítása, fasorok kiültetése, zöldítés, karbantartása a már meglévé fáknak és egyéb ellenálló növényágyások kialakítása és karbantartása a Túzokos területén.
- Gyalogosok számára megfelelő INFRASTRUKTÚRA kialakítása – járdák, akadálymentes lejáró a tóhoz, parkolási felületek mozgáskorlátozottak számára - környezetkímélű és csapadékátterssztő felületek formájában.
- Mérséklő intézkedések NAPENERGIA alkalmazásával - elektroszmog nélküli közvilágítás kiépítése, vízház felújítása és tartalék napelem generátor kiépítése, fotovoltaikus autós és kerékpár állvány és töltőállomás.
- Oktatási céltszolgáló INFRASTRUKTÚRA kialakítása - kültéri szociális létesítmények építése - szaniter konténer, kültéri oktatási sarokak, klimatikus játszótér gyerekeknek és felnőtteknek.
Work package 2: Living Lab – beltéri intézkedések
- A Living Lab projektdokumentációjában foglaltak megvalósítása, mérséklő és alkalmazkodó intézkedések kiépítére a ökocentrum kültéri területén.
- A Living Lab mérséklő és alkalmazkodó intézkedések modelcenturm elemeit megvalósítani beltérbe, (fotovoltarikus panel, hőszivattyú, hagyományos helyi tradicióhoz tartozó építőanyagok használata, inteligentné mérőműszerek és rendszerek alkalmazása,rekuperáció).
Work package 3: Living Lab - puha intézkedések
- 4_Youth Climate Change Living Lab – mérséklő és alkalmazkodó intézkedés témájában a legsikeressebb tanulócsoport szemináriumi munkájának értékelése és kivitelezése.
- Climate Change Living Lab norvég partnereivel együtt - Bjerknes Klímakutató Központtal és Trondheim városával - klíma oktatási programot létrehozni a klímaváltozáshoz való alkalmazkodási és mérséklési intézkedésekről,
- Climate Change Living Lab norvég partnereivel együtt - Bjerknes Klímakutató Központtal és Trondheim városával - iskoláknak módszertani útmutatót létrehozni, akár más külső szakértők bevonásával együtt;
- Gyakorlati útmutató a Climate Change Living Lab intézkedéseihez a legfőbbképen érdekelt és kulcsfontosságú felek számára;
- Workshopok a önkormányzatok döntéshozói számára – a klímaváltozásra való alkalmazkodási tervek és mérséklési intézkedések propagálásával együtt.
- Interaktívan többplatformon is komunikálni a Living Lab létét a látogatóközönség irányában - leírásokkal a kültéri és beltéri intézkedésekről.
A projekt kimenetelei:
Standard indikátorok:
Indikátor neve
- Azoknak az embereknek a száma, akik kijelentették, hogy viselkedésük környezetkímélő és klímabarát - Célszám: 1500.
- A klímaváltozás enyhítésére és alkalmazkodásra szolgáló új kültéri intézkedések száma - Célszám: 7.
- Becsült éves energia-/villamosenergia-fogyasztás csökkenése (kWh-ban) - Célszám: 66521.
- A képzési tevékenységeket/kurzusokat befejező diákok száma - Célszám: 1200.
- Helyi döntéshozók és vezető tisztségviselők száma, akik befejezték a kurzusokat - Célszám: 360.
Kétoldalú indikátorok:
Indikátor neve
- Projektek száma, amelyek együttműködést tartalmaznak a projekt donorszervezetével - Célszám: 1.
- Az adományozó államok és a fogadó állam intézményei által együtt szervezett képzések száma - Célszám: 2.
Információs tevékenység:
Indikátor neve
- Információs tevékenységek száma - Célszám: 3.
- Információs tevékenységek résztvevőinek száma - Célszám: 150.
- A weboldal látogatóinak száma - Célszám: 1000.
- A projekt bemutatásainak száma rendezvényeken - Célszám: 1.
- A projekt keretében létrehozott promóciós anyagok száma - Célszám: 10.
- Média megjelenések száma - Célszám: 22.
Kapcsolattartó:
Ing. František Valuška
frantisek.valuska@sazp.sk
Sajtóközlemény:
Sajtóhír_2023_A Túzokos új szennyvíztisztító teleppel és esőkerttel bővült (PDF,623 kB)
Sajtóhír_2022_Túzokoson esőkert épül a diákok közreműködésével_HU.pdf (PDF, 760 kB)
Sajtóhír_2021_Túzokoson: megújul az oktatási központ.pdf (PDF, 155 kB)
SEV SAŽP Dropie
Kolárovská 55, 946 14 Zemianska Olča
e-mail: sev-dropie@sazp.sk
tel: +421 35 7896055